Warsztat    Terapii   Zajęciowej
                                                             STOWARZYSZENIA ''BLIŻEJ CIEBIE'' W ŚWIDNICY

 
                bo mamy wiele powodów do radości

            .     

Anioł na resorach: mój idol - Nick Vujicic

Autor: Bogumiła Siedlecka

Każdy człowiek, nieważne, czy na wózku, czy nie, napotyka na swojej drodze drogowskazy i ograniczenia. Niestety, kierowani negatywnymi emocjami, skupiamy się na tych drugich i na tym, jak bardzo one nam przeszkadzają, a te pierwsze pomijamy nawet wtedy, gdy wyrastają nam przed samym nosem. To jest właśnie błąd, który może nas kosztować wiele, ale też  w każdej chwili można go naprawić.

Ograniczeń, jak wielu z nas, mam bardzo wiele, napotykam je na co dzień i niektóre z nich, niczym natrętne muchy, nie chcą mnie opuścić. Dlatego dziś skupię się na drogowskazach, a raczej na jednym z nich - Nicku Vujiciciu. To człowiek o talencie i osobowości równie rzadkich, jak choroba, która go dotyka. Nick urodził się z fokomelią, schorzeniem objawiającym się niewykształceniem kończyn. Nie ma nóg i rąk (ma tylko jedną stopę), ale nawet nie mając kończyn przenosi góry.
 
Okładka książki Nicka Vujicicia „Bez rak, bez nóg, bez ograniczeń!”, tłum. Piotr Kwiatkowski, wyd. Aetos Media, Wrocław 2012

Tymi górami są ludzkie lęki, obawy, tkwiące w nas stereotypy              i uprzedzenia, a przede wszystkim właśnie ograniczenia. Bo czy widząc na scenie kogoś takiego jak Nick Vujicic, który przemawia    do kilkudziesięciu tysięcy ludzi, można przejmować się tym, co nas ogranicza?  Vujicic głośno mówi o tym, jaką drogę musiał pokonać      w swoim życiu, o poczuciu odmienności, samotności, depresji i myślach samobójczych.

My wszyscy, którzy się z nim zetknęliśmy, możemy w duchu pomyśleć - hej, on jest taki sam jak ja, przeżył to samo, cierpiał tak samo,        a nawet bardziej, ale się nie poddał i dał radę. Wtedy właśnie przychodzi myśl, że owszem, mamy ograniczenia, ale są też drogowskazy, które pozwalają je pokonać.

Spotkać się z Nickiem Vujiciciem będzie można już niedługo. Przybędzie do Polski już 30 kwietnia 2015 roku, by poprowadzić jedno ze swoich słynnych spotkań na stadionie w Poznaniu (zobacz stronę wydarzenia). Wszystkich zachęcam gorąco, by podkreślili w swoich kalendarzach tę datę. Dlaczego? Bo spotkanie z Vujiciciem to niezapomniane przeżycie, które może całkowicie odmienić nasze spojrzenie na świat. Ja na pewno tam będę, choćby po to, by jeszcze raz przekonać samą siebie, jak daleko można dojść, nawet nie mając nóg.
 
Bogumiła Siedlecka - vlogerka chorująca na wrodzoną łamliwość kości, twórczyni popularnego w serwisie YouTube kanału makijażowego „Anioł na resorach”. W 2013 r. zdobyła Nagrodę Publiczności            w Konkursie "Człowiek bez barier".

 

Data opublikowania dokumentu: 2014-09-30, 11.16

Adres:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/203226#.VEljBfRdWeM

Felieton o Nicku Vujiciciu, autorstwa Bogumiły Siedleckiej